ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Vocathlon: Mesleki Girişim Maratonu" BaşladıTR82 ve TR81 Bölgesi Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Bartın ve Karabük illerindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden kurulan 14 takımın maratonu temsili okul zilinin çalınmasıyla başladı.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile T82 ve TR81 Bölge il milli eğitim müdürlükleri iş birliğince mesleki eğitim kapsamında düzenlenen '2021 Mesleki Girişim Maratonu Vocathlon' 03 Aralık Cuma günü yapılan açılış töreni ile start verildi. Ilgaz Dağı'nda düzenlenen kamp programı açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Muammer Öztürk de katıldı. Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz Bahçacıoğlu ve Genel Sekreter Dr. Serkan GENÇ'in de birer konuşma yaptığı program açılışında konuşan Öztürk gençlere meslek liselerinin önemiyle ilgili uyarılarda bulundu.  Meslek Liselerinin akademik eğitimin yanı sıra öğrencilerimize birer altın bilezik de kazandırdığını ifade eden  Öztürk;"  Meslek Liselerinin ülkelerin kalkınmasında artık ara elaman değil aranan elaman olduklarını, gençler arasında üniversiteyi bitirmenin ve devlet kademesinde iş imkanı bulmanın öncelendiğini , halbuki genç girişimcilerin özel sektörde de kendi işletmelerini kurabileceklerini, Milli Eğitim Bakanlığı olarak meslek liseleri konusunda son yıllarda çok ciddi çalışmaların yapıldığını,  20.Milli Eğitim Şurasında da üç konu başlığından birinin  Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi  maddesinin olduğunu, meslek liselerimiz açısından bu farkındalığın bile son derece kıymetli olduğunu, "ifade etti.

Mesleki Girişim Maratonu programında ilimizi temsil edecek takımlar belli olmuştu. İlimizi temsilen Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerimizden oluşturulan takımlar yarışmada hazır bulundu.

3 Aralık 2021 tarihinde başlayan Mesleki Girişim Maratonu programı, 5 Aralık 2021'de yarışmada derece alan projelerin açıklanacağı kapanış töreniyle sona erecek. Üç gün boyunca öğrencilerimiz, girişimcilik kültürünün oluşmasını, çevrelerindeki sorunları tanımaları, bu sorunlara yönelik çözümler geliştirerek iş ve proje fikirleri geliştirmeleri sağlanacak. Bu kapsamda öğrencilerimiz girişimcilik ve bir takım kişisel gelişim eğitimleri alacak. Öğrencilerimiz, bu eğitimler ile mesleki alanda aldıkları teorik ve pratik eğitimlerini birleştirerek yeni iş fikirlerini geliştirecek. Son gün ise projelerin sunulması sonrasında Jüri Sunumları ve Değerlendirmeleri yapılarak, yarışma sonucunda derece alan takımların projeleri ilan edilecek.

Takımlara şimdiden başarılar dileriz.

05-12-202105-12-202105-12-202105-12-202105-12-202105-12-202105-12-202105-12-2021

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.