ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yarenler Okuyor" Kitap Okuma Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi"Yarenler Okuyor Projesi" tanıtım toplantısı 17.03.2021 tarihinde  Çankırı Valiliği Sosyal tesislerinde düzenlenen tanıtım programı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, Sayın Vali Yardımcımız Abdullah ASLANER , Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, okul müdürleri ve basın mensupları katıldı.

 

Milli Eğitim Müdürlüğü kurum yöneticileri ile yapılan değerlendirme toplantısında, kurumca yapılan ve yapılacak bir çok çalışmanın yanı sıra,  2021 yılında Çankırı  genelinde, okuma alışkanlıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi ana tema olarak belirlenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, hayatın her safhasında kitap okuyan, okuma kültürüne sahip, düşünen, üreten, eleştiren, öğrenmekten ve bilgiden kaynaklanan "huzur'' ortamına ulaşmış, duyarlı bireylerden oluşan bir toplum oluşturulması amaçlanmaktadır.

 "Yarenler Okuyor Projesi" özellikle aile içerisinde kitap okuma alışkanlığının, bir kültür haline dönüşmesine  yönelik uzun soluklu bir projedir.

Proje kapsamında; öğrencilerin yaş seviyelerine uygun kitap seçimi, okullardaki kütüphane sayılarının arttırılması, mevcut kütüphane içeriklerinin zenginleştirilmesi, okullarda bulunan 130 bin  kitaba ilave olarak  2.329 adet kitap desteği, yazar ve şairlerle okurların buluşturulması, şiir seslendirmeleri, engelli bireyler için sesli kitap çalışmaları, farklı mekanlarda kitap okuma etkinlikleri, okullarda 20 dakikalık  kitap okuma saatlerinin planlanması, şiir, öykü ve deneme yazma yarışmalarının düzenlenmesi, tanıtım videoları, kitap ayraçları, görsel materyallerin hazırlanması, sosyal medyada farkındalık çalışmalarının yürütülmesi  gibi bir çok başlık yer almaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK; "İlimiz genelinde her akşam 20:00 -20:30 saatleri arasında, evlerde kitap okunmasını bir kültür haline getirebilmek, projenin hedefleri arasındadır. Proje kapsamında; toplumda okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz. İl merkezi ve ilçelerimizde bulunan tüm kurum ve  kuruluşlarımızın yöneticilerinin, velilerimizin, evlatlarımıza kitap okuma alışkanlığının kazandırılması yönünde sözü olan her bir bireyin "Yarenler Okuyor" projesine destek vermesini ve evlatlarımıza rol model olmalarını bekliyoruz."dedi.

Sayın Valimiz Abdullah AYAZ; "Çok önemli bir projenin başlangıcını yapmak için bir aradayız. Okuma alışkanlığının yetersizliği günümüz dünyasının kanayan yarası. Bu projede elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Her talepte yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim. Ülke genelinde kişi başına günlük 3 saat televizyon izlenme oranına karşılık kişi başı 1 dakika kitap okuma süresi yeterli değil. İnsanlarımız sosyal medya ve internet ile çok vakit geçiriyor, bu durum bizleri kitaplardan uzaklaştırıyor. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığının çocuklarımıza kazandırılabileceğine inanıyorum. Bu sebeple çocuklarımıza örnek teşkil etmesi bakımından "Yarenler Okuyor Projesi"ne fazlasıyla kıymet veriyorum. Bu projeyi başlayıp bırakılacak bir proje olarak görmüyorum, projeyi sürekli canlı tutmak amacındayız. Görev sürem boyunca en çok önem verdiğim konu çocuklarımıza okuma alışkanlığının kazandırılması olacaktır. Okullarımızda yapılacak olan etkinliklere bizzat gelip destek vermek istiyorum. Projenin hayata geçmesinde emek veren başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz idarecileri olmak üzere bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum. "dedi.

Proje kapsamında temin edilen kitaplar öğrencilerimize ulaştırılmak üzere okul müdürlerine teslim edildi.  Sosyal medyada farkındalık oluşturması için hazırlanan ilk Twitter görseli " İlimize #yarenlerokuyor projesinin hayırlı olması dileğiyle. Kitap okumak zekâyı kibarlaştırır (Cemil Meriç)"notu ile  Sayın Valimiz Abdullah AYAZ tarafından paylaşıldı.

Sayın Valilimizin önderliğinde başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülecek  "Yarenler Okuyor" isimli projenin,  şehrimize, eğitim ailemize hayırlı olmasını diliyor, Yarenleri projeye sahip çıkmaya davet diyoruz.

 

Destek amaçlı okuma etkinliği görsellerinizi  #yarenlerokuyor etiketi ile paylaşabilirsiniz.


Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız

17-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.