ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Zeybekler Okulumuzda

Zeybekler Okulumuzda

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi, İlimizde yediden yetmiş yediye her bireyin Halk oyunları oynamasına olanak sağlayarak nesiller arası sosyalleşmeye katkı sağlamak, Yaran Kültürünün güzelliklerini hem ilimiz hem de diğer illerden gelecek katılımcılara tanıtmak, aynı zamanda projeye katılanların kültür alışverişinde bulunmalarını sağlayarak toplumsal kimliğimizi korumaya hizmet etmek amacıyla hayata geçirdiği  “YEDİ BOY YEDİ TOY” Projesinin  ikinci  toyunu gerçekleşti.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı ile gerçekleşen projenin  ikinci davetlileri Ankara Etimesgut Belediyesi Zeybek  Ekibi oldu. Hocaları İsmail AÇAR  ve  Ayşe Sinem AÇAR   yönetiminde 13.04.2019 Cumartesi günü İlimize  gelen Zeybekler, Tarihi Çamaşırhane, Tren  Kütüphane ve Radyo ve İletişim Müzelerini ziyaretlerinin ardından, Proje Koordinatörümüz Necdet TUNÇKAFA ve Usta Öğreticimiz Hilal  BULUT yönetimindeki Halk Oyunları Topluluğu ile yaptıkları çalışmada, birlikte Harmandalı öğrenerek mini bir gösteri yaptılar.

 

İlimizde bulunan  Yaran dernekleri ile iş birliği içinde  yürütülen projenin 2.toyuna  ev sahipliğini ise Çankırı Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği yaptı. Saat 19:00 da Karatekin Parkında başlayan korteje katılan Zeybeklerin alanda yaptığı gösteri halk tarafından büyük beğeni topladı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Muammer ÖZTÜRK, Dernek Başkanı Sayın Recep DENECİ , Büyük Başağa Ali DENECİ , Küçük Başağa İsmail GÖNEN ,Yaren Reisi  Murat ORUÇ , Yarenler ve Zeybekler ile Öğrencilerimizin katıldığı Yaren Ocağında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Muammer ÖZTÜRK, gençlerimizin bu tip projelerle kültürlerini tanımalarını, geleneklerine sahip çıkmalarını sağlarsak geleceğimizden emin  oluruz mesajını verdi.

 

Projede emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

 

16-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.